تایسیز پرواز پارسیان

021-49193000


شهر رنگارنگ کیف


تاریخ انتشار :12 خرداد 1397

کیف شهری رنگارنگ در اکراین

 کیف یا کی اف بزرگترین شهر و پایتخت  کشور اوکراین  می باشد و در کنار سواحل رود دنیپر واقع شده است  می باشد.این شهر مرکز سیاسی، صنعتی، علمی و فرهنگی کشور می باشد یعنی بیشتر روادید سیاسی در اوکراین پیش می آید، ریشه درشهر کیف دارد و زادگاه بسیاری از دانشمندان و محققان این کشورمی باشد.

یکی از شهرهای قدیمی شهرهای اروپای شرقی نیز میباشد ودارای معماری مجلل مربوط به  قرون وسطا میباشد .همچنین بیشتر روادید سیاسی در اوکراین پیش می آید، ریشه درشهر کیف دارد .

کیف را مادر شهر های روسی می نامند به این دلیل که   این شهر مرکز دولت کهن کیفسکایا روس بوده است. کیف یکی از شهرهای قدیمی شهرهای اروپای شرقی که دارای معماری مجلل مربوط به  قرون وسطا میباشد .

کیف توسط  رود دنیپر به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است وبه دلیل سرسبزی و بنا های تاریخی  که دارد  به رو عنوان "شهری در باغ " و "شهر موزه ها"  معروف است. مساحت این شهر ۸۰۰ کیلومتر مربع می باشد که بالغ بر ۵۰۰ کیلومتر مربع آن فضای سبز و بقیه بخش ساختمانها و اماکن عمومی تشکیل می دهد. این شهر ۵/۲ میلیون  نفر جمعیت دارد که پر جمعیت ترین شهر اوکراین به حساب می آید

 

کیف در زمینه حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته‌ میباشد . سومین خط مترو اتحاد جماهیر شوروی سابق بعد از مسکو و سنت‌پترزبورگ در شهر کیف ساخته شد و یکی از عمیق‌ترین ایستگاه‌های دنیا آرسنالنا در 102 متری زیر زمین در این شهر قرار دارد از آن به عنوان پناهگاه  میتوان استفاده کرد. طول سیستم 59.7 کیلومتر و تعداد قطارها 664 عدد می‌باشد. ساعت کار مترو از 6 بامداد تا نیمه شب است و روزانه 1.7 میلیون نفر یعنی %34 جمعیت شهر را جابه‌جا می‌کند.

بعضی از موزه های معروف  کیف :

1.    موزه ملی چرنوبیل :  این موزه در باره فاجعه بزرگ هسته ای که باعث آتش سوزی وانفجار راکتور هسته ای عظیم چرنوبیل  شد. انواع ایزار آلاتی این موزه و  لباس‌های در سایزهای متفاوت، ماسک گاز، کامیون، تصاویری از کودکان، کارگران اورژانس و غیره را در این موزه میتوانید ببینید .

 

2.    موزه جنگ : یکی از موزه های ملی تاریخ اوکراین در جنگ جهانی دوم "مجموعه ی یادبود جنگ آلمان و شوروی" می باشد  این موزه در  تپه های زیبا در سمت راست رودخانه دنیپر قرار دارد ویکی از بزرگترین موزه های اوکراین با بیش از 300 هزار نمایشگاه است که در مجسمه 62 متری مادربزرگ مشهور قرار دارد که یکی از مشهورترین نشانه های کیف است .
 

3.    موزه کلیسا سنت سوفیا : کلیسای سنت سوفیا یک بنای تاریخی است که در شهر کیف واقع شد ه این کلیسا دارای 13 گنبد بلند طلایی رنگ در بالای برج های سفید  میباشد. موزه این کلیسا دارای نقاشی هایی مربوط به قرن 11 میلادی منحصر به فرد وشخصیت های پدران کلیسا، جنگجویان و صحنه های پر رمز و راز می باشد .

 

 

 

4.    موزه هنرهای معاصر :  نمایشگاه این موزه شامل دو بخش تاریخی :

  - هنر عامیانه اوکراین  از قرن 17 تا اوایل قرن 20 میلادی

  - هنر اوکراین در زمان شوروی

نمایشگاه موزه به بخش های مختلفی مانند چوب کاری، بافندگی، گلدوزی، نقاشی تزیینی، سرامیک، ظروف و غیره تقسیم می شود. به طور کلی این  نمایشگاه بر اساس اصول تاریخی، زیست شناسی و قوم نگاری می باشد.