تایسیز پرواز پارسیان

021-49193000


معرفی شهر ایروان


تاریخ انتشار :3 شهریور 1397

ایروان

شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان و برزگترین شهرآن می باشد که  بیش از یک سوم کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد ایروان در دامنه‌ی کوه آرارات و در کرانه‌ی رود هرازدان واقع شده است.  ایروان در تقسیمات کشوری ارمنستان تابع هیچ استانی نیست و در مرز چهار استان کوتایک در شمال، آرارات در جنوب، آرماویر در جنوب غربی و آراگاتسوتن در شمال غربی قرار دارد. شهر ایروان از مراکز مهم اصلی صنعتی، فرهنگی، و علمی منطقه‌ی قفقاز است . شهر ایروان توسط یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۲ (میلادی) برگزیده شد . این شهرفوق العاده زیبا یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار برای ایرانیان میباشد .

ایروان در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه ۴۰ از ۱۰۰ را داراست . ایروان دارای ماه‌های مرطوب زیاد و در مقابل ماه‌های خشک است. اگر به دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه‌های با احتمال بارش موثر نیست یعنی ماه جولای، سپتامبر و آوریل به ایروان بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژانویه (اواخر دی) است.

اطلاعات ضروری :

اختلاف ساعت با تهران: ۳۰+

زبان رسمی: ارمنی

واحد پول: درام (AMD)

کد کشور: ۳۷۴+

کد شهری: ۱۰

شماره‌های اضطراری: ۱۱۲ یا ۹۱۱

 

دیدنی ها و جاذبه های ایروان :

1.      میدان جمهوری :

میدان جمهوری ایروان در مرکز شهر قرار دارد  و قلب تپنده ایروان می باشد .این میدان به عنوان مشهورترین مکان های دیدنی پایتخت ارمنستان شناخته شده است. سال ها قبل این مکان را با نام میدان لنین نیز می شناختند، لنین رهبر انقلاب روسیه (در سال ۱۹۱۷ میلادی) بود که شهرتی جهانی داشت، در این میدان مجسمه ای هم از وی وجود داشت که در سال ۱۹۹۰ میلادی از میدان خارج شد.

از نکات مهم و جذاب در رابطه با میدان جمهوری ایروان سنگ های به کار رفته در ساختمان های اطراف آن می باشد که اغلب از سنگی به نام توف در آن ها استفاده شده است. این میدان مکانی برای برپایی رژه ها و مراسم خاص و جشن های ایروان است و ساختمان ها و بناهای مهمی از جمله ساختمان موزه ی ملی، خانه دولت، وزارت دارایی، وزارت ترابری، وزارت امور خارجه و هتل ماریوت ایروان در اطراف این میدان قرار دارند .

 2.      کاسکاد :

بنای کاسکاد یکی  دیگر از مهم ترین دیدنی های شهر ایروان است . کاسکاد که دارای پلکانی عظیم است که با الهام از طرح آبشار ساخته شده و چهره ی زیبایی  از خود به نمایش گذاشته است . اگر از پلکان کاسکاد بالا بروید چندین مجسمه و چشمه را خواهید دید که در سطوح مختلف این سازه ساخته شده اند. اینجا امروزه به پاتوق جوانان برای نوشیدن چای و قهوه و گذران اوقاتی خوش با دوستانشان تبدیل شده است و حتی گاهی موسیقی های زنده نیز در اینجا برپا می شوند.

 

1.      ساختمان اپرا :

 این ساختمان با عظمت یکی ازشاهکار های معماری شهر ایروان وجزو یکی از 10 سالن اپرای برتر دنیا است  که بنا م اولین اپرا نویس ارمنی  نام گذاری شده است. ساختمان اپرا  از 2 قسمت تشکیل شده که سالن غربی ان سالن فیل هار مونیک (ارکستر سمفونی ) و سالن شرقی آن مخصوص سالن اپرا وباله به نام می باشد این بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروف در سال 1931 ساخته شده است ودر سال 1936 در نمایشگاه بین المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرده و اولین برنامه ای که در ان اجرا شده درسال 1932 بوده است . درسالهای اخیر یکی از مراکز جذب توریست محسوب می شود هنرمندان معروف بسیاری جهت برگزاری کنسرتهای موسیقی درساختمان اپرا به ارمنستان سفر می کنند واز استقبال خوبی برخوردارمی شوند .مراکز تفریحی بسیاری نیز دراطراف ساختمان اپرا می باشد

 


 

2.      میدان آزادی :

این میدان بخشی از محوطه خانه اپرا محسوب می‌شود. در واقع، خانه اپرا در ضلع شمالی قرار داشته و در امتداد آن پارکی با کافه‌های در فضای آزاد به سمت غرب قرار گرفته است. خیابان شمالی نیز در ضلع جنوبی قرار دارد و مسیر سمت غربی میدان نیز به پارک دریاچه قو منتهی می‌شود. در پارک نیز مجسمه‌ای از آرنو باباجانیان (آهنگساز و خالق دریاچه قو) نصب شده است. همچنین سالانه نمایشگاه‌های متعددی در محوطه این پارک برگزار می‌شوند. 

3.      آبشار، پارک مجسمه و موزه هنر کافسچیان :

پارک مجسمه فضای سبز کوچکی است که در بخش شمالی خانه اپرا قرار گرفته است و دارای مجسمه‌هایی از هنرمندان مشهور جهان مانند بوترو می باشد. البته این پارک بخشی از موزه هنری کافسچیان است که در آن آبشارها، فواره‌ها، مجسمه‌های سبز و ... بسیار زیبایی نیز وجود دارد . 

4.      خیابان ماشتوتس :

خیابان ماشتوش یکی از مشهورترین و طولانی‌ترین خیابان‌های ایروان است که  به طول ۲/۶ کیلومتر و ۴ باند می باشد که در ناحیه کنترون قرار دارد که اغلب به دلیل ترافیک سنگین بسیار شلوغ است . در این خیابان 2  بنای مشهور و قدیمی ایروان به نام‌های ماتناداران  و مسجد کبود قرار دارند.

 

 


5.      دره گل ها :

دره گل ها درقسمت شمال شرقی شهرایروان قرار دادرد  این مکان دارای طبیعت سرسبزکوهستانی ان است که در فصل تابستان پر از  گل و گیاهایی زیباو در فصل زمستان باانبوهی ازبرف پوشیده است که باعث شده ازمراکزاصلی تفریحی درطول سال باشد این دره  شامل مجموعه های ورزشی رستوران ها هتلها و... است.مجموعه کلیساهای جامع رادر این دره مشاهده مکنیم که 4 کلیسای بزرگ و2 کلیسای کوچک تشکیل شده است.