تایسیز پرواز پارسیان

021-49193000


ونیز در ایران


تاریخ انتشار :25 مرداد 1397

ونیز در ایران را بشناسید

سراخیه نام یکی از روستاهای متفاوت ایران در استان خوزستان روستای معروفو متفاوتی  وجود دارد به نام  است. سراخیه به‌عنوان یکی از روستاهای قطب گردشگری خوزستان شهرت دارد.

این روستا در نزدیکی تالاب شادگان در بخش خنافره، شهرستان شادگان واقع شده است. روستای سراخیه با بافت سنتی خود به ونیز ایران مشهور است، چون روی آب واقع شده و تنها وسیله رفت و‌ آمد در این روستا قایق یا بلم است. اهالی روستا به زبان عربی صحبت می‌کنند.  عبابافی و جاجیم‌بافی و بافت حصیر، سبد و ...  از برگ درخت خرما یا نی‌های تالا‌ب شادگان در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود که جزء  صنلیع دستی و مشاغل این روستا به حساب می آید و همچنین شغل دیگر برخی از مردم روستا ارائه سرویس‌های گردشگری (قایق) ‌به گردشگران است. آن‌ها گردشگران با قایق‌های خود به داخل تالاب می‌برند و نقاط مختلف آن را نشان می‌دهند.

معماری روستا سراخیه کاملا سنتی است  و خانه های روستاییان  با استفاده از مصالحی چون خشت، گِل و نی که در تالاب شادگان فراوان است، ساخته میشود. متاسفانه این روستا از مناطق محروم ایران می باشد .

سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه تالاب شادگان و تعدادی روستا نیز در اطراف این تالاپ قرار دارند و اما روستای سراخیه و دیگری روستای  رگبه دقیقا در داخل این تالاب قرار گرفته‌اند. قایق در سراخیه همه چیز است و زندگی بدون قایق معنا ندارد. در تالاب شادگان و در کوچه پس کوچه‌های آبی سراخیه قایق‌سواری بسیار رایج  می باشد.

 این روستای زیبا و سنتی دقیقا در دل تالاب شادگان ساخته شده است و رودخانه‌ای با نام «جراحی» و نهر «بحره» که از رودخانه کارون منشعب می‌شود، بزرگ‌ترین تامین‌کننده آب این  تالاب هستند.تالاب بین‌المللی شادگان به‌عنوان یک تالاب مهم بین‌المللی شناخته شده است که تنوع زیستی غنی و جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است .

تالاب شادگان زیستگاه ۱۷۴ گونه پرنده  های کم ‌نظیر بومی و مهاجر می باشد. ۱۳ گونه از آن‌ها مانند اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید در معرض خطر انقراض جهانی می باشد. متاسفانه شکار و قاچاق پرندگان در حال انقراض یکی از مشاغل سیاه در اطراف این تالاب است. از آبزیان این تالاب هم می‌توان به انواع ماهی‌های آب شيرين و شور مثل بنی، ‌شيريد، حمری، شانک و ماهی‌های پرورشی اشاره کرد.

بخشی‌هایی از تالاب شادگان آب  دارای آب شیرین و بخش‌‌هایی از آن دارای  آب شور می باشد و همین ویژگی باعث تنوع باورنکردی زیستی در تالاب شادگان شده است. آب ش‍ی‍ری‍ن تالاب شادگان فصلی و آب ش‍ور آن ب‍ه دل‍ی‍ل وصل ب‍ودن به خ‍ور‌ه‍‍ا و خ‍ل‍ی‍ج ف‍‍ارس‌دائمی است. تنها زيستگاه و محل زاد‌ و ولد اردك كركری در جهان تالاب شادگان است.  از بین پرندگان ساکن در این تالاب گونه‌های چون «گيلانشاه خالدار» و «اكراس آفریقایی» از نمونه‌های بسيار كمياب هستند.