تایسیز پرواز پارسیان

کشور بلاروس

همه چیز در مورد بلاروس

بلاروس در اروپای شرقی  واقع شده است که در سال 1990بعد از انهدام اتحادجماهیر شوروی شکل گرفت ولی تا قبل از آن جزو شوروی سابق بود.در زبان انگلیسی نام این کشور به معنای روسیه سفید میباشدکه که این نام درست نیست چون روسیه سفید منطقهای دیگر است . کشور های همسایه آن روسیه ،اوکراین ،لهستان ،لیتوانی و لیتونی میباشد .پایتخت این کشور شهر مینسک است که با جمعیت حدودا 2 میلیون نفر پر جمعیت ترین شهر بلاروس محسوب می شود و اصلی ترین شهر های آن برست،گرودنو،گومل ،موگلیف وویتسبک می باشند .81.2 درصد مردم از مردم این کشور بلاروسی ،4.11 درصد روس ،9.3درصد لهستانی ،4.2 درصد اوکراینی و 1.1 درصد بقیه ی قومیت ها می باشند.

موقعیت جغرافیایی بلاروس :

این کشور در قسمت شرقی قاره ی اروپا واقع شده است که ازشمال با لیتونی و لیتوانی ،از ناحیه ی جنوبی با اوکراین ،از قسمت شرقی با روسیه فدراتیو و از غرب با لهستان هم مرز می باشد.بلاروس از لحاظ وسعت سیزدهمین کشوراروپا است .وسعت سرزمین بلاروس 207600 کیلومتر مربع است که حدودا 3 برابر خاک بلژیک و هلند می باشد .

یک سوم این سرزمین را جنگل ها تشکیل می دهند که محصولات اینجنگل ها اصلی ترین منابع طبیعی بلاروس را شامل می شوند.از جمله ی این منابع طبیعیمی توان به گرانیت ،سنگ آهک ،گل سفید ،ماسه ،خاک رس ،ذخایر ذغال سنگ نارس و ....اشاره کرد .

مرتفع ترین قسمت این کشور کوه دزیارژینسکایا می باشد که درارتفاع 370 متری بالای سطح دریا قرار گرفته است.

بلاروس دریا ندارد ولی رودخانه های وسیع و زیادی را دارا میباشد که باعث جذابیت این کشور شده است  .

آب و هوای بلاروس :

به دلیل نزدیک بودن این کشور به دریای بالتیک ،دارای آب و  هوایی معتدل می باشد .به طور کلی آب وهوای بلاروس از زمستان ها ی سرد تا تابستان های خنک و بارانی در نوسان است .درتابستاندمای هوا بین 15 تا 30 درجه بالای صفر و در زمستان گاهی تا 25 درجه سانتی گراد زیرصفرنیز می رسد.

واحد پول بلاروس :

واحد پول این کشور ،روبل بلاروس است .

.

زبان مردم بلاروس :

زبان  اصلی مردم این کشور ،بلاروسی و روسی می باشد. بلاروسی در کنار زبان های روسی و اوکراینی به گروه زبان های اسلاوی شرقی تعلق دارد .

مذهب مردم بلاروس :

اصلیترین دین مردم این کشور مسیحیت می باشد که 80 درصد آن مسیحی ارتدوکس را شامل می شود .از عظیم ترین مراکز مذهبی بلاروس می توان به کلیساهای کاتولیک روم و ارتدوکس شرقی اشاره کرد .20 درصد باقی مانده از فرقه های دیگر مسیحیت ،اسلام و یهودیت می باشند 81.2 درصد از مردم این کشور بلاروسی ،4.11درصد روس ،9.3 درصد لهستانی ،4.2 درصد اوکراینی و 1.1 درصد بقیه قومیت ها می باشند

اقتصاد بلاروس :

منابع طبیعی این کشور بسیار کم و دارای اقتصاد صنعتی میباشد .بلاروس مواد اولیه ی مورد نیاز برای صنایع خود را از جمهوری های شوروی وارد می کند و به تجارت با این کشور ها وابسته است .

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات،محصولات معدنی ،مواد شیمیایی ،فلزات ،منسوجات و مواد غذایی است که به کشور های روسیه ،هلند ،انگلیس ،اوکراین و لهستان صادر می شود.

محصولات وارداتی آن شامل محصولات معدنی ،ماشین آلات وتجهیزات ،مواد شیمیایی و مواد غذایی است که از کشور های روسیه ،آلمان و اوکراین وارد می شود.

تولید ناخالص داخلی این کشور 7.104 میلیارد دلار است .

نرخ بیکاری در بلاروس 6.1 درصد است .

27.1 درصد مردین این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند و نرخ تورم در آن 3.8 درصد است .

جمعیت این کشور 9 میلیون و 724 هزار و 723 نفر است .رشدجمعیت در این کشور منفی است .

طول پرواز از تهران تا مینسک حدودا 5/3 ساعت است که مینسک 1ساعت و نیم از تهران عقب تر است .

جشن های مردم بلاروس :

جشن ماسلنیتسا : جشنی است نمادین که بعد از پایان زمستان و شروع بهار برگزار می شود .این جشن اواخر فوریه آغاز می شود و تا یک هفته ادامه دارد .

مانسلنیتسا را می توان جشنی باستانی و غیر مذهبی دانست امادر آن کارهایی مانند نخوردن محصولات حیوانی نیز به وسیله ی افراد مذهبی انجام میشود .بعد از به اتمام رسیدن این یک هفته ،دوره ای به نام روزه داری بزرگ آغاز میشود که 40 روز به طول می انجامد و در طی این مدت افراد باید از خوردن گوشت و رقص وپایکوبی خودداری کنندیکی از نمادهای این جشن ،پنکیک نازکی به اسم بلینی است که بسیار خوش طعم می باشد .

مانسلنیتسا شبیه به عید نوروز است و مردم در روزهای 5شنبه وجمعه و شنبه برای دید و بازدید به خانه ی هم می روند .

یکی از مهمترین اعمالی که در این جشن انجام می شود ساختن عروسکی بزرگ از جنس حصیر است که به بانو ماسلنیتسا معروف است.آخرین روز مراسم که یکشنبه است مردم برای آتش زدن این عروسک به بیرون می آیند که در واقع این کارسمبلی از جشن گرفتن پایان زمستان می باشد .

سوغات بلاروس :

کتان: کشت کتان از دوران باستان در این کشور انجام می شده است .نخ کتان به پارچه لباس ،اسباب بازی و دانه ی کتان به نان و دسر تبدیل می شود.

کمربند اسلوتسک :در گذشته این کمربند را با دست در چند کارگاه به خصوص و از ابریشم ،طلا و نقره می ساختند.درحال حاضر از کمربند اسلوتسک اصل در موزه محافظت می شود.

کاه طلایی :مردم بلاروس علاقه ی زیادی به گرمی و زیبایی کاه دارند.

سفال :در همه شهر های بلاروس ،کارگاه های سفال گری یافت می شود که هر شخصی کار مخصوص به خود را انجام می دهد مانند رنگ پاشی ،لعاب زنی و .....

چوب:در بلاروساز چوب برای ساخت اشیای زیادی استفاده می شود.

سرخ بید : قرن ها پیش مردم بلاروس با به کارگیری سرخ بید ،پرچین ،دیوار ،گهواره بچه وسبد میوه درست می کردند .

کفش و کلاه نمدی : از زمان گذشته تا به کنون در بلاروس ،کفش و کلاه نمدی را با پشم گوسفند درست می کردند که برای سرمای این شهر بسیار ضروری می باشد .

شیشه و کریستال : نخستین کارخانه ی شیشه و کریستال بلاروس ،بیش از یک قرن پیش به ساخت لیوان،گیلاس شراب ،گلدان ،مجسمه ی کوچک ،جا شمعی و .... مشغول شد.

 است که بیش از 100 سال سابقه دارد.

Krasny pischevikشکلات : قدیمی ترین قنادی بلاروس  پاستیل ،مارمالاد و .... را درست می کند.

مراکز خرید بلاروس :

:gumفروشگاه

از وسیعترین مراکز خرید مینسک به حساب می آید که در سال1951 ساخته شد .این مرکز خرید 4 طبقه ،دارای فروشگاه های لباس ،کیف و کفش ،لوازمخانگی و .... می باشد که از لحاظ معماری و نوع ساخت نیز بسیار مورد توجه است .

:tsumفروشگاه

یک مرکز خرید وسیع در خیابان اصلی مینسک می باشد .بازگشایی این فروشگاه در سال 1964 بود که همه نوع کالا در آن یافت می شود.

فروشگاه بلاروس :

از عظیم ترین مراکز خرید بلاروس می باشد که افتتاحیه آن درسال 1978 بود .این فروشگاه دارای 5 طبقه می باشد که طیف وسیعی از انواع کالاها رادر بر می گیرد .

مرکز تجاری نانمیگ :

از اصلی ترین و معروفترین مراکز خرید بلاروس است که فروشگاههای لباس و کفش ،طلا و جواهر ،لوازم آرایشی و بهداشتی و .... را شامل می شود.

مرکز تجاری کرماش :

از بهترین فروشگاه های بلاروس می باشد که انواع کالاها ازقبیل ،پوشاک ،کفش ،لوازم خانگی ،عطر و .... در آن به فروش می رسد .

مرکز خرید استولیتسا :

درمرکز شهر مینسک واقع شده که از مناطق دیدنی شهر مینسک نیزبه حساب می آید .در این مرکز خرید رستوران و کافه ،فروشگاه و بوتیک ،مراکز تفریحی و سالن زیبایی وجود دارد .

مرکز تجاری ژدانویچ:

از وسیعترین فروشگاه های مینسک است که شامل رستوران،فروشگاه حیوانات و یک مرکز تفریحی بزرگ می باشد .

مرکز خرید اکسپونل:

اولین مرکز تجاری است که سرگرمی و خرید را به مشتریان ارائه می کند که شامل 70 فروشگاه سوپر مارکت ،کازینو،سالن بولینگ ،سالن زیبایی و .... میباشد .

مرکز خرید زاموک :

معماری زیبا و خیره کننده ی این مرکز خرید با تصاویری ازقرون وسطی ،توریستان را به خود جذب می کند که شامل بوتیک ،کافه ،سالن زیبایی وسوپر مارکت می باشد .

مرکز خرید آرنا سیتی :

از جدید ترین مراکز خرید بلاروس است .

جاذبه های گردشگری بلاروس

قلعه میر :

این قلعه درمینسک واقع شده است که ترکیبی از سبک های هنری طی مراحل مختلف می باشد .قلعه میر نزدیک به 100 سال رها شده بود و به دلیل ویرانشدن طی جنگ ناپلئون ،از نو ساخته شد .

قلعه برست :

به عنوان سمبل شهر برست می باشد که جزو شاهکار های معماری قرن 19 نیز محسوب می شود .این قلعه در قرن 19 بنا شد که دارای سنگر های بسیار محکم بوده و در دوره امپراتوری روسیه از استحکام و بسترهای تدافعی ویژه ای برخورداربوده است .قلعه برست نمادی از شجاعت و شهامت در پیروزی بر فاشیست های آلمانی است .

باغ گیاه شناسی :

یکی از وسیعترین باغ های گیاه شناسی اروپاست که با مساحتی بیش از 100 هکتار در مرکز شهر واقع شده است .این باغ بیش از 10 هزار گونه ی گیاهیاز سراسر دنیا را در خود جای داده است .

موزه ی ملی میهنی جنگ مینسک :

این موزه دارای بنایی خیره کننده و زیبا می باشد که وقایع جنگ جهانی دوم را به تصویر می کشد و بر اساس ترتیب زمانی رخدادها ،از طبقه ی اول شروع می شود و تا تالار مشاهیر در طبقه ی چهارم ادامه پیدا می کند.راهنماهایانگلیسی زبان در این موزه وجود دارند که اگر سوالی داشتید پاسخگو باشند .

کلیسای جامع سنت آنا در بلاروس :

این کلیسا در سال 1792 به وسیله ی روبرت و آنا بژستاوسکی درمحدوده ی ویتسبک ساخته شد .دلیل شهرت این بنا ،باغ وسیع و مجسمه های بی نظیر آن میباشد .

 در بلاروس :nesvizhقلعه ی

 (از توابع مینسک )می باشدکه پیشینه ی آن به اوایل قرنnesvizhاز شاهکارهای هنری منطقه ی

سیزده می رسد .این بنا را شاهزاده رادزیویل به جهانیان معرفی کرد .

ساختمان کتابخانه ملی :

این ساختمان در نزدیکی فروشگاه دانا در خیابان استقلال مینسک قرار گرفته است که بلندی آن 72 متر و دارای بزرگترین مجموعه نسخه های چاپی بعد از کتابخانه ی مسکو و سنت پترزبورگ در کل کشورهای حوزه ی قفقاز می باشدکه بیست و دو طبقه می باشد .

کلیسای سنت سیمون و هلنا :

این کلیسا در سال 1910 و درنزدیکی میدان استقلال مینسک بناشده است که یادواره ی فرزندان شخصی به نام ادوارد وونیلیوویچ که از بیماری در سنینخردسالی درگذشتند ،ساخته شده است .

پارک گورگی :

پارک گورگی در سال 1800 در قلب شهر مینسک ساخته شد که پارکملی بلاروس است و در مجاورت میدان پیروزی قرارگرفته است  .چرخ و فلکی با 58 متر ارتفاع در این پارک واقعشده است که فرصت خوبی را به علاقه مندان به عکاسی می دهد .

میدان پیروزی :

این میدان محل به نمایش درآمدن رژه های نظامی در بلاروس است.بنایی چهار گوش مانند در وسط میدان قرار گرفته که 38 متر ارتفاع آن می باشد و بهمناسبت یاد بود سربازان شهید بلاروس در سال 1954 دراین میدان نصب گردیده است .

محله ی ترینیتی و جزیره اشک :

این دو جاذبه ی گردشگری در کنار هم قرار گرفته اند .محله یترینیتی جزو اندک محله های باقی مانده از جنگ جهانی است که ساختار پیشین و سنتیخود را حفظ کرده است .امروزه این محله ،به مکانی تفریحی تبدیل شده که رستوران ها وکافه های زیادی را درخود دارد .جزیره ی اشک نیز تکه زمینی بر آمده بر روی رودخانهی اسوشیلاشی است که توسط پلی به خشکی وصل می شود و بنای یاد بود شهدای جنگ در آنقرار دارد .

سالن باله و اپرا ملی بلاروس :

این ساختمان با اقتباس از معماری آمفی تئاتر های رومی دردهه ی 1930 میلادی ساخته شد که از اصلی ترین و سیعترین سالن های باله و اپرایاروپاست .

پارک آبی مینسک :

این پارک در قسمت شمال غربی شهر واقع شده که به دلیل سرپوشیده بودن،در زمستان هم می تواند اوقات خوشی را برای شما رقم بزند.

از دیگر جاذبه های گردشگری بلاروس می توان به جنگل بیالوزا،کاخ گومل و برج کامیانتس اشاره کرد .

هتل های بلاروس :

هتل مینسک بلاروس  : این هتل 4 ستاره در قلب شهر مینسک واقع شده است که درنزدیکی استادیوم فوتبال ،فرودگاه بین المللی ،ایستگاه قطار ،ایستگاه متروی مرکزی وترمینال اتوبوس می باشد .

موقعیت هتل مینسک نسبت به مکان های توریستی و تاریخی :

فاصله ی کمی تا موزه ی بین المللی ،مرکز تئاتر وباله،کلیسای سنت سیمون و  هلنا و ..... دارد .

امکانات این هتل شامل صرافی ،اینترنت ،مینی بار ،استخر،باشگاه بدن سازی و .... می باشد .

هتل کرون پلازا بلاروس : این هتل 5 ستارهدرمرکز شهر واقع شده است که فاصله ی آن تا فرودگاه بین المللی نیم ساعت می باشد .

 ، استادیوم فوتبالو ..... dynamo،میدان nezivisimostiهتل کرون پلازا به مکان های توریستی مانند مقبره ی

نزدیک می باشد .

امکانات این هتل شامل اینترنت ،سالن ماساژ،استخر سر پوشیده،سونای ترکیه ای و ..... می باشد .

هتل ویکتوریا بلاروس :این هتل 3 ستاره در مرکز شهر واقع شده است و نزدیک به ایستگاه مترو می باشد.فاصلهی هتل ویکتوریا تا فرودگاه 50 دقیقه است .

امکانات این هتل شامل اینترنت ،سونا ،سالن ماساژ،سالنبدن سازی و.... می باشد