تایسیز پرواز پارسیان

سفر به بالی

بالی

بالی جزیره ای است که در کشور اندونزی واقع شده و از مراکزگردشگری مهم جهان می باشد .بالی به جزیره ی خدایان معروف است و یک جزیره ی کوچک درمیان همه ی جزیره های جهان می باشد که رابط بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند میباشد و به همین خاطر دارای آب و هوای متفاوتی می باشد .

بالی بیش از 3 میلیون نفر جمعیت داشته که بیشتر آن ها اهل اندونزی هستند اما بعد از شکوفایی صنعت گردشگری بسیاری هم از استرالیا و اروپا بهاین جزیره مهاجرت کردند بالی از نظر آتش فشانی فعال بوده و خاک حاصل خیزی هم برای کشاورزی دارد .

مهم ترین و اصلی ترین آتش فشان بالی کوه گودان آگانگ است که مادر کوه ها نامیده می شود و بیش از 3000 متر ارتفاع آن است .از معروف ترین مناطق بالی می توان به کوتا و اوبود اشاره کرد .زمینهای پله ای مانند برنج  از جاذبه های توریستی این جزیره می باشد.

تاریخچه بالی:

بر اساس تاریخچه بالی ،مردم بالی از قوم  ما قبل تاریخی هستند که حدود 2500 سال پیش ازمیلاد به جزیره های اندونزی کوچ کردند .هندو ها دوره  ی ما قبل تاریخ را به پایان رساندند .نوشته هایی روی سفال ها وجود دارد که نشان می دهد 100 سال پیش از میلاد هندو ها رسیدند .

تاریخچه بالی نشان می دهد که شاهنشاهی به دلیل حملات پی درپی مسلمانا ن سرنگون شد و این قضیه موجب شد که هندوها به صورت گسترده به بالی هجرت کنند .بعد از آن ،این جزیره مستعمره ی هلندی ها شد و تا سال 1942 که به دست ارتش ژاپن اشغال شد همان گونه مستعمره باقی ماند.

اشغال گران ژاپنی ظلم و ستم بسیاری را در این جزیره انجام دادند .از خراب کردن بناها ،معابد و مزارع گرفته تا کشتن دسته جمعی مردم بومی .باانفجار بمب اتمی در جنگ جهانی دوم ارتش ژاپن شکست سنگینی از آمریکا خورد و همزمان با این قضیه شخصی به نام سوکارنو که رهبر استقلال طلبان بود با کمک نیروهایآمریکایی موفق به بیرون کردن اشغال گران ژاپنی و آزادی این کشور شدند.

جغرافیا بالی:

بر اساس جغرافیا بالی ، جزیره ی بالی جزو یک رشته جزایر استکه جزیره جاوه در غرب و جزیره ی لومبوک در شرق آن قرار گرفته است .در محل تلاقی دواقیانوس هند و آرام جزیره ی بالی قرار گرفته است .وسعت این جزیره 5620 کیلومترمربع است .از لحاظ کشاورزی خاکی حاصل خیز دارد و کاشت برنج در شمال و جنوب کوه های مرکزی انجام می شود.در جزیره ی بالی کوه های آتشفشانی فعال و جود دارد که اصلیترین آن گودانگ است و به مادر کو ه ها شهرت دارد .وسیع ترین   شهر و مرکز این جزیره دنپازار نام دارد که حدودا چهارصد هزار نفر را در خود جای داده است .

فاصله،مدت زمان و اختلاف ساعت تهران تا بالی:

فاصله ی تهران تا بالی معادل 7409 کیلومتر ، مدت زمان سفرهوایی آن 12 ساعت و ساعت بالی 3:30 از تهران جلوتر است.

آب و هوای بالی

 تغییرات فصلی دربالی بسیار کم است و دارای آب و هوایی استوایی (گرم و مرطوب )می باشد  و دارای دو فصل گرم ،بارانی و مرطوب است  .در کل سال درجه ی حرارت آن ما بین 20 درجه درشب تا 33 درجه در روز تغییر می کند.بادهایی که از سمت

غرب می وزد رطوبت اقیانوس هند را با خود می آورد و موجب میشود که از ماه دسامبر تا مارس این جزیره بارش های متوالی را به خود ببیند و به منزله ی تابستان نیم کره ی جنوبی می باشد و اما در زمستان از ماه ژوئن تا سپتامبر بادهای سردی که از اقیانوس آرام می وزد این جزیره را تحت تاثیر قرار داده و زمستاننیم کره ی جنوبی را با خود می آورد که باعث می شود  آب و هوای بالی روز ها معتدل و شب ها خنک باشد.رطوبت کم می شود و بیشتر روزها شاهد هوای آفتابی خواهیم بود .درجه ی حرارت بین34-19 درجه ی سانتیگراد می باشد.

واحد پول بالی:

واحد پولی بالی،روپیه است و ارزهایی معتبر مانند دلارآمریکا،دلار استرالیا ،یورو و رینگت مالزی هم در بالی داد و ستد میشود.

زبان مردم بالی :

در گذشته زبان مورد استفاده در کل مجمع الجزایر اندونزی وشبه جزیره ی مالزی زبان ملایو بوده است که در تجارت،سیاست و مذهب بیشتر از بقیه ی زبان های دیگر استفاده می شده است .این زبان سرچشمه ی دو زبان کنونی مالزی است .

در طی سال ها زبان اندونزیایی کم و بیش تاثیراتی را از دیگرزبان ها گرفته است که در زمینه ی تغییر واژه ها و قواعد دستوری بوده است .ارتباط با چینی ها هم بر زبان اندونزیایی بی تاثیر نبوده و علاوه بر آن گردشگری بالی باعث شده که کلمات زیادی از زبان های هندی ،فارسی ،اردو و تامیلی وارد این زبان شود.تعداد کلمه های فارسی که در زبان اندونزیایی وجود دارد 200 تا 300 واژه تخمین زده شده است .زبان مردم بالی  ،بالیایی،اندونزیایی و انگلیسی می باشد.

دین مردم بالی:

اندونزی بزرگترین کشور مسلمانان جهان است .اصلی ترین دین مردم بالی هندو بوده و با هندوئیسمی که در هند است تفاوت زیادی دارد .به طور مثال هندوان بالی در غذاهای خود از گوشت استفاده می کنند و برخلاف هندوان هند که خدایان زیادی را

می پرستند و بت پرستی نیز در بین آن ها وجود دارد در بالی فقط سه خدا را می پرستند که در آسمان ها می باشند.

از کهن تربن مذهب جهان می توان به آئین هندو اشاره کرد که حدود 900 میلیون هندو طرفدار آن هستند.مذهب هندو هدف بزرگی را دنبال می کند و آنرسیدن به حقیقت زندگی است و اجازه ی این که پیروانش فقط به دنیا و آخرت خود مشغول باشند را نمی دهد و هدف اصلی آئین هندو رسیدن به حقیقت مطلق که برهمن نام دارد میباشد.

.از رقص می توان به عنوان قسمتی از آئین هندو نام برد که جایگاه خاصی در فرهنگ آن دارد زیرا عملی مقدس است که از خدایان به انسان رسیده است .

جشن های بالی:

جشنواره کایت بالی ،از جشن های بالی و بین المللی است که همه ساله در ساحل سانور بر پا می شود .کایت هایی

که عرض آن ها 4 متر و طولشان 10 متر است با به پرواز در آمدن در آسمان با یکدیگر رقابت می کنند .مردم مالزی بر این باورند که این کایت ها با به پرواز در آمدن می خواهند پیغامی را مبنی بر این که محصولات کشاورزیشان زیاد شود به خدای هندوها برسانند.

سه کایت سنتی ،یکی به شکل ماهی ،یکی به شکل پرنده و دیگری به شکل برگ هستند..رنگ سفید ،سیاه و قرمز رنگ هایی سنتی هستند که درتشکیل کایت ها استفاده می شود.

ووکو،پاووکن و لونارساکا سه تقویم بالی هستندکه ووکو و پاووکن تقویمی محلی می باشند که هر سال آن دویست و ده روز دارد اماتقویم لونارساکا روزهایش با تقویم میلادی یکی است .

از دیگر جشن ها ی بالی می توان به گالونگان اشاره کرد که معمولا 10 روزه است ،هر دویست و ده روز برگزار و مناسبت آن مرگمایادناوا پادشاه ستمگر و ظالم است و بر این باورند که در این روز خدایان و روح درگذشتگان به زمین می آیند به همین دلیل خیابان ها را با فانوس هایی از جنس بامبوچراغانی می کنند.

سال نوی هندوها نیبی نام دارد که از جشن ها ی بالی به حساب می آید و اسم دیگر آن روز سکوت مطلق می باشد .زمان برگزاری آن مارسیا آوریل است طی این مناسبت مردم با غول های رنگی کاغذی و دست ساز رژه می روند.