تایسیز پرواز پارسیان

021-49193000


شکستن رکورد ایرانی ها در سفر به ترکیه


تاریخ انتشار :4 شهریور 1397

ترکیه از یکی از مقاصد اصلی گردشگری ایرانیان در خارج از کشور است که سفر به آن بدون ویزا میسر می باشد. شمار گردشگران ایرانی در ترکیه در حالی افزایش می‌یابد که ارزش ریال ایران در برابر ارزهای خارجی کاهش بی سابقه‌ای یافته است.

در پنج ماه اول  امسال (2018 میلادی) ۹۸۰  هزار گردشگر ایرانی به کشور  ترکیه سفر کرده‌اند.

طبق آمار گردشگری منتشر شده  ، گردشگران خارجی ورودی به ترکیه  ماه های  ژانویه تا انتهای می  یعنی پنج ماه نخست ابتدای۲۰۱۸ میلادی ، گردشگران روسی به طور کلی  با یک میلیون و ۳۸۸ هزار نفر و اختصاص ۱۲٫۱۱ درصد از سهم گردشگری ترکیه در جایگاه  نخست قرار گرفته‌اند و پس از آن گردشگران آلمانی با بیش از یک میلیون و ۱۰۸ هزار نفری قرار گرفته‌اند.

 

گرشگران ایرانی رتبه  سوم را به خود اختصاص داده است   و در طی   این ۵ ماه در مجموع بیش از ۹۸۰ هزار ایرانی، ترکیه را به‌‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده‌اند.

 

در آمار منتشر شده از حضور گردشگران خارجی به تفکیک ماه میلادی، پس از حضور ایرانی‌ها در صدر، طی سه ماه اول (ژانویه، فوریه، مارس)، با کاهش چشمگیر حضور ایرانی‌ها در ترکیه در ماه‌های آوریل و می مواجه می‌شود به طوری‌که در میان پنج کشور اصلی تامین‌کننده گردشگر برای ترکیه دیگر جایی ندارد.

 

 ممنوعیت خرید و فروش ارز در بازار ارز و صرافی‌ها، اجرای سیاست‌های ارزی، تخصیص ارز مسافرتی و همچنین افزایش بهای بلیت هواپیما را می‌توان از عوامل کاهش قابل ملاحظه گردشگران ایرانی در ترکیه دانست.