تایسیز پرواز پارسیان

021-49193000


فروریختن سقف بنای تاریخی بازار وکیل


تاریخ انتشار :8 دی 1397

بازار وکیل شیراز که زمان ساخت آن به دوران زندیه می‌رسد، بخشی از مجموعه تاریخی زندیه را شامل می‌شود و شامل ۲ بخش شمالی و جنوبی و بازارهای فرعی و سراها و بناهای بسیار شاخصی است. این بازار از مشهورترین آثار بر جای مانده از کریم خان زند است که هنوز مورد بهره‌برداری قرار دارد. تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حوالجات و صرافی‌ها همگی در دوره زندیه، در حجره‌های این بازار انجام می‌شد و در واقع بازار وکیل مانند قلب اقتصادی شیراز عصر زندیه بود.


بازار وکیل یکی از مشهورترین آثار تاریخی دوره زندیه و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی شیراز   می باشد که متاسفانه در حال فرو ریختن است.

به دنبال اعلام کارشناسان مبنی بر احتمال فرو ریختن سقف بازار وکیل شمالی درشیراز، اکنون شورای شهر شیراز نیز خواستار توجه دولت شده است.

 رییس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در نشست مشترکی با اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان فارس در خصوص بازار وکیل شمالی هشدار داد و اعلام کرد که این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است، اما هیچ فریادرسی نیست.


متاسفانه 

انچنان که مشخص است ، نه شهرداری بودجه‌ای برای مرمت بازار در اختیار دارد و نه میراث فرهنگی برای این موضوع اهمیتی قائل است و اعتبارات استانی هم پاسخگوی بحران بازار وکیل نیست.

در ادامه این هشدارها، نایب رییس شورای شهر شیراز نیز با انتشار توئیتی خواستار همکاری رئیس جمهور برای نجات بازار وکیل شد.


ابراهیم صبوری در پیام توئیتری خود گفته است:

بازار وکیل شمالی در حال فروریختن است‌! آقای رئیس جمهور انتظار داریم با تدابیر ویژه این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهید!

وی شهروندان را نیز دعوت کرده است به کمپین نجات بازار وکیل بپیوندند. بنابراین از روز گذشته برخی از دوست‌داران میراث فرهنگی و گردشگری در فضای مجازی برای متوجه کردن افکار عمومی و نظر مسئولان و جلوگیری از تخریب بیشتر و فروریختن بازار وکیل در استان فارسوارد عمل شده‌اند. فعالان گردشگری امید دارند با حضور اربابی و حقیقت، در سطوح بالای مدیریتی سازمان میراث فرهنگی، نگاه‌ها به استان فارس و جایگاه والای این استان در حوزه گردشگری خصوصا گردشگری تاریخی، عمیق‌تر و تاثیرگذارتر شده و شاهد برنامه‌ریزی بهتر و بودجه‌بندی مناسب‌تری برای این استان و بناهای تاریخی آن باشند.