تایسیز پرواز پارسیان

021-49193000


شناسایی درختان کهنسال در استان فارس


تاریخ انتشار :8 دی 1397

شهرستان بوانات به مرکزیت شهر سوریان در شمال شرقی استان فارس قرار دارد. که  پر از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی، طبیعتی بکر و تفرجگاه‌های طبیعی است. به دنبال بررسی و شناسایی درختان کهنسال در شهرستان بوانات و تهیه پرونده برای ثبت آن‌ها در فهرست میراث طبیعی ملی ایران دو باغ با درختان کهنسال در این شهرستان شناسایی شد.


سیروس برفی مشاور ثبت درختان کهنسال استان فارس در فهرست میراث طبیعی ملی ایران با بیان این‌که در این بررسی ۱۱۸ درخت کهنسال در شهرستان بوانات شناسایی شد، بیان کرد:

از دو دیدگاه تعدد درختان و تنوع گونه‌ای آن‌ها، موقعیت این شهرستان را در بین شهرستان‌های استان فارس یا حتی فراتر از استان ویژه می‌کند.


درختان کهنسال شناسایی شده داری تنوع زیادی می باشند، در این میان گونه­‌های درخت چنار، توت، گردو، سرو، داغداغان، زبان گنجشک، نارون، سنجد و بنه به بسیار به چشم می‌خورد.


مشاور ثبت درختان کهنسال استان فارس در فهرست میراث طبیعی ملی ایران در توضیح دو باغ درختان کهنسال شناسایی شده در این شهرستان گفته است که:

باغ درختان «توت سفید» (Morus.alba) با ۲۸ درخت بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ ساله در روستای امامزاده «بزم» قرار دارد و باغ دوم در روستای «شاه‌رستم» نیز با ۱۴ درخت گردو کهنسال با سنِ تقریبی ۳۰۰ تا ۴۵۰ سال است.


به گفته‌ی وی، درختان کهنسال ذخایر ارزشمند ژنتیکی، گیاه‌شناسی، فرهنگی و تاریخی محسوب می‌شوند